סיגל גור לביא

את דרכי בעולם התנועה התחלתי כבר בילדותי, כשרקדתי מאז שאני זוכרת את עצמי. כשבגרתי למדתי באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ומשם עוד לפני שסיימתי את לימודיי, נשאבתי לעולם המקצועי של המחול המודרני, כשהצטרפתי ללהקת המחול של ליאת דרור וניר בן-גל. אלו היו שנות ה-90 הסוערות והחופשיות ואני צללתי לעבודה סיזיפית בסטודיו ולעולם של הופעות על במות בארץ ובעולם. העשייה היתה תובענית ומאתגרת וגם גררה איתה עומקים של רגשות ואתגרים נפשיים וגופניים. במקביל למדתי באוניברסיטת תל אביב פילוסופיה וספרות וכל הזמן כתבתי. הלהקה היתה בית ספר של חיים דינאמיים בהם אין שגרה קבועה של יומיום, ההשתנות היתה מתמדת וההתפתחות היתה חלק מהותי ממנה.

לאחר 5 שנים בלהקה, יצאתי לדרך חדשה של שחרור מקבוצה ומקונבנציות מוכרות ונסעתי להודו להיות פעם ראשונה לבד עם עצמי. עוד קודם נמשכתי לעולם של המדיטציה, של ההתבוננות פנימה, אבל בהודו כבר מינפתי את ההכרות הזו לגבהים… במשך 4 חודשים חייתי בכפר קטן בו תרגלתי יומיום מדיטציה ולמדתי טאי-צ'י. פקדתי את מרכז הויפאסנה כדי להעמיק את ההתכנסות פנימה וכדי לשחרר ממני שאריות של כאבי נפש ופרידות. זה היה תחילתו של המסע החדש.

כששבתי לארץ התנועה כרגיל דגדגה לי בפנים. המשכתי את מסעי בעולם המחול והמשכתי ללמד מחול מודרני ואימפרוביזציה. ביחד עם שותפי לסדנאות שהעברתי, יובל פינגרמן, יצרתי קבוצת מחול לרקדנים שרצו לחקור ולהעמיק את החיפוש האישי שלהם בתנועה. ביחד יצרנו מופע מחול שנקרא "לידו", שהציג במשך שנה בתיאטרון תמונע ובסוזן דלאל. במקביל הנחיתי סדנאות של סופי שבוע, של הבעה בתנועה בתוך הסטודיו ובאוויר הפתוח. בזמן זה התחתנתי והפכתי לאמא ל-4 ילדים והחיים כיוונו אותי למקום שמתכנס יותר פנימה. הביתה.

בהחלטה מודעת הנחתי לעולם הפרפורמנס והבמה וחיפשתי מהויות בתנועה שהן יותר אישיות. גיליתי את עולם היוגה שוב, לאחר שכבר שנים קודם לקחתי שיעורי יוגה במסגרות משתנות כרקע לעולם הריקוד. הפעם המפגש המחודש חיבר אותי לאובי ליפשיץ מורתי עד היום וחברתי הטובה מאז. למדתי בקורס מורים ליוגה בניצוחה ונחשפתי לעולם הפילוסופיה של היוגה בלימודיי עם ד"ר דני רווה. העמקתי את תרגולי המדיטציה עם פרופ' יעקב רז וצללתי לעומק של לימודי אנטומיה, פיזיולוגיה וקינזיולוגיה עם שלי בר-סלע. המשכתי ללמוד בקורס העמקה מתקדם למורי יוגה עם אובי ליפשיץ, ד"ר גיל זולברג וד"ר דני רווה. במקביל השתלמתי בסדנאות עם מורים אורחים מחו"ל כמו גרהם נורת'פילד מאוסטרליה, ריצ'ארד פרימן מארה"ב, אנדריי סידרסקי מקייב ועוד …

סיימתי לימודי "תרפיה מבוססת מיינדפולנס" באוניברסיטת בר אילן (עם המרצים מתי ליבליך, דוד (שנטם) זהר, גליה תנאי, רני עבדיה, ויקיר קריצ'מן) והמשכתי ללימודי "הנחייה בתנועה אותנטית" עם דוד (שנטם) זהר.

בשנת 2007 פתחתי את "סטודיו ניע למחול וליוגה" ואני מלמדת בו שיעורים פרטיים וקבוצתיים של ויניאסה יוגה ואימפרוביזציה בתנועה. מנחה קבוצות מתרגלים במדיטציית מיינדפולנס, מנחה מפגשים אישיים של MBTׂׂ -"תרפיה מבוססת מיינדפולנס", ומלווה חולי סרטן בבתיהם בתרגול מדיטצית קשיבות, כחלק מעמותת "אחד על אחד". מעבירה מפגשים פרטיים של תרפיה מבוססת מיינדפולנס- שילוב של שיחה ותרגול מדיטציה.

מחוץ לסטודיו אני שותפה בצוות המנחים בקורס להכשרת מורים של אובי ליפשיץ ב"צ'אנדרה יוגה" ו"בסטודיו לוטוס" וממשיכה ללמד בסטודיואים נוספים במרכז. מעבירה סדנאות סופ"ש של יוגה, תנועה ופלדנקרייז עם אובי- בחורף בקיבוץ ענבר שבצפון, ובקיץ באי פארוס ביוון. מלמדת עם יובל פינגרמן סדנאות סופ"ש מרוכזות של ויניאסה ודהרמה יוגה- שילוב של הדיוק של איינגר והזרימה של הויניאסה. ב-2019 נעביר סדנה משותפת ביוגה ערבה בדצמבר ובקיבוץ ענבר באביב 2020

שמחה שהתנועה היא חלק מחיי שנים רבות כל כך. שמחה בתלמידיי שבזכותם אני מורה שממשיכה ללמוד ולהשתכלל. מזמינה אותכם לחקור את תנודות התודעה דרך תרגול הגוף. בואו ככה, כפי שהינכם.

מוקירה תודה לתלמידיי, למוריי, לבעלי ולילדיי.